Як викласти тротуарну плитку-бруківку своїми руками. Усі важливі нюанси.

Викладання плитки-бруківки є стандартною послідовністю певних дій. Можете викласти тротуарну плитку самі, можете запросити кваліфікованих майстрів – під ключ, можете винайняти  некваліфікованих робочих і контролювати їх роботу.

А для того, щоб не засмучуватися від результату, варто дотримуватися стандартної послідовності з укладання тротуарної плитки і розуміти що й для чого робиться:

1. Розмітка ділянки

Забийте в землю кілочки. Натягніть між  ними шнур або товсту нитку. Спробуйте уявити як усе буде виглядати. Уявіть куди буде стікати вода з даху і ринви. Куди виходять водостічні труби та в яку сторону йде ухил. Де і яким буде навантаження на тротуарну плитку /бруківку/. Адже від цього залежить розрахунок товщини основи покриття і її складові. 

2. Демонтажні роботи

Земля при намоканні стає пластичною і продавлюється тротуарною плиткою /бруківкою/. Як наслідок – постійний бруд на поверхні тротуарної плитки /бруківки/ може дратувати. Якщо не розв'язати цю проблему одразу, то з часом тротуарна плитка /бруківка/ «потоне» в ґрунті. Земля добре утримує вологу, відповідно при заморожуванні-розморожуванні дуже сильно змінюється в об’ємі. Це згодом приводить до руйнування покриття. Окрім того, земля не дозволяє воді проходити нижче – відповідно калюжі на доріжках будуть триматися навіть при невеликому дощі. З тієї ж причини не бажано залишати під тротуарною плиткою /бруківкою/ іншу основу, яка не пропускатиме воду: асфальт, бетонна стяжка і т.п.

3. Планування ділянки 

Ділянка в різних місцях неоднорідна і має певний рельєф. Таким чином десь треба зняти лишній ґрунт, а десь навпаки підсипати для того, щоб отримати рівну основу. Якщо не потрібно прив’язуватися до певних висот, то можна заглибитися у ґрунт приблизно на 8-15 см (глибина коливається в тому числі від загальної товщини основи для тротуарної плитки /бруківки/). Глибина на яку ви будете заглиблюватися також залежить від горизонтальної площини в рівень із якою Ви хочете викласти тротуарну плитку /бруківку/. Після зняття/підняття ґрунту проводять його ретельне трамбування. Підсипку слід робити піском. Підсипати землею не можна. Всі місця підсипки додатково і ретельно трамбуються.

Рекомендації: Перед трамбуванням поливайте поверхню до утворення калюж. Мокрий ґрунт і пісок легше втрамбувати.

Рекомендації: В залежності від того, як Ви плануєте використовувати покриття тротуарною плиткою /бруківкою/ товщина основи може складати у втрамбованому вигляді від 8 до 15 см.  Для автотранспорту плануйте основу 12-15 см. Для тротуарних/пішохідних зон плануйте 8-10 см під основу. Різницю в навантаженні на основу покривають не піском, а щебенем, оскільки саме він розподіляє і передає навантаження на ґрунт.

Рекомендації: Пам’ятайте також про товщину самої тротуарної плитки /бруківки/, коли плануєте вихід в певну горизонтальну площину. Бруківка, яка використовується для дорожнього покриття може мати товщину від 4.5 до 6 см (якщо виготовлена за технологією вібролиття). У випадку використання вібропресованої плитки для доріг слід використовувати бруківку товщиною від 6 до 8 см. Вібропресовану плитку товстішу від 8 см доцільно використовувати лише для вантажних автомобілів вантажністю понад 30 тонн. Бетонні тротуарні плитки (для пішохідних зон) можуть мати товщину від 2.5 до 3 см. В окремих випадках для пішохідних зон можна використати й товстішу плитку, але це недоцільно і здорожчує вартість покриття (товстіше – це дорожче) і робіт (оскільки доведеться знімати ґрунт глибше ніж для тротуарної плитки).Використовувати для пішохідних зон і доріжок бруківку товщиною 6  і більше см не рекомендується.

4. Установка бордюрів/поребриків

Виставляємо бордюри/поребрики в залежності від їх призначення на потрібну висоту по рівню і шнуру.  Виставлені бордюри/поребрики засипаємо в основі спеціально підготовленою сумішшю цемент:пісок – 1:3. Ретельно закріпляємо навколо, застосовуючи воду і трамбування.Детальніше про установку поребриків/бордюрів тут.

5. Основа для укладання плитки

Тротуарна плитка /бруківка/ має лежати на тому, що не буде зміщуватися чи руйнуватися під навантаженням від руху автомобілів/пішоходів, а також на тому, що буде якнайкраще пропускати крізь себе воду і при цьому не буде деформуватися від морозу.Тротуарна плитка /бруківка/ має лежати на такій основі-подушці, яка не дасть великої чи нерівномірної усадки в процесі експлуатації.Найнижчий прошарок нашої основи буде складати – пісочна подушка. Головне її завдання вирівняти дно для нашої основи та дренувати воду з верхніх прошарків основи.

Наступний і другий прошарок – щебінь. Його призначення – розподіл навантаження на якомога більшу площу основи. Під час трамбування наступного пісочного прошарку пісок заповняє проміжки між щебенем і утворюється їх суміш. Пісок в цій суміші виконує функцію наповнювача, тобто фіксує окремі частки щебеня, не дозволяє їм зміщуватися. Товщина щебеневого прошарку залежить від призначення: для автомобілів більше щебеня, для пішоходів менше.

Останній прошарок основи – (крім функції наповнення проміжків 2-го прошарку із щебенем) є вирівнювальним і складається із суміші піску і цементу. На 5 тачок піску дають 1 мішок (50 кг) цементу. Цю суміш слід гарно вимішати насухо, засипати на щебінь і ретельно втрамбувати.

Звичайно Вся ця основа буде працювати довго і надійно за умови ретельного пошарового трамбування.

Рекомендації: Пам’ятайте, що цемент і пісок, втягуючи вологу з повітря, вступають в реакцію і твердіють. Тому не замішуйте наперед багато суміші. Суміш краще наносити по рейках/трубах/напрямних за допомогою правила (або дошки). Щоб укладання пройшло легше – дайте суміші устоятися, але не допускайте потрапляння води або дощу на суміш до укладки тротуарної плитки /бруківки/.

Рекомендації: Геотекстиль (геотекстильне полотно) – нетканий матеріал з волокон поліпропілену. Його задача – пропускаючи крізь себе воду, не давати змішуватися різним прошаркам основи. Загалом слід розуміти, що при певних навантаженнях щебінь «потоне» в піску, а пісок і щебінь «потонуть» в ґрунті. Тому, особливо якщо у Вас глинистий/масний ґрунт, то під перший прошарок основи необхідно покласти геотекстиль. Якщо Ви передбачаєте підвищені навантаження на основу (заїзд або стоянка важкого автотранспорту), тоді Вам доведеться положити геотекстиль і на пісок під щебеневий прошарок. Якщо ж навантаження на основу буде помірним (у випадку пішохідних зон), геотекстиль можна не стелити. Також геотекстиль буде корисним елементом, який запобігатиме проростанню трав між швами тротуарної плитки /бруківки/. В такому випадку його слід постелити під тротуарну плитку /бруківку/.

Якщо Ви все зробили вірно, то в Вас має вийти достатньо тверда рівна поверхня, на яку можна викладати бетонну тротуарну плитку /бруківку/.

6. Укладання бетонної тротуарної плитки/бруківки

Починайте укладання за шнуром від кута або бордюрів. Якщо слід викласти велику площу, то знову використовуйте шнур через декілька рядів. Залишайте люз між тротуарною плиткою /бруківкою/ для швів. Шви дозволяють нівелювати власні помилки при укладанні й до того ж вони служать дренажем. Після укладання шви між тротуарною плиткою /бруківкою/замітаються чистим піском (без цементу).Часом у шви закладають суміш піску і цементу, але слід розуміти, що в такому разі шви не будуть дренувати воду, а поверхня тротуарної плитки /бруківки/ може бути сильно засмічена залишками суміші та втратить свій зовнішній вигляд. Однак таке заповнення швів може використовуватися там, де в ролі основи служитиме бетон і водовідвід не може здійснюватися за допомогою дренажу, а відбувається лише внаслідок влаштованого ухилу.

Рекомендації: Якщо Ви викладаєте тротуарноу плитку /бруківку/ біля будинку, хочете зробити все з «душею», облаштовуйте ухил поверхні для відведення дощової води. Задайте шнуром ухил всіх прошарків основи та покриття із розрахунком 1 см ухилу на кожний 1 м шнура. В найнижчій точці/лінії (обов’язково перед гаражем/будинком, який знаходиться нижче дороги) покриття зробіть водовідвід за допомогою водостоків.

Рекомендації: Якщо тротуарну плитку /бруківку/ доведеться обрізати, то найкраще для цього підійде “болгарка” із встановленим диском для каменю. Ще краще, якщо диск буде не суцільним, а з проміжками. Це допоможе краще виштовхувати залишки бетону з місця розрізання.

Бруківку додатково слід втрамбувати віброплитою із гумовою або силіконовою підкладкою. Таке трамбування нівелює перепади тротуарної плитки /бруківки/ по висоті (перепади понад 2 мм є недопустимими). Якщо немає віброплити, доведеться трамбувати вручну кожну тротуарної плитки /бруківки/ киянкою (молотком із гумовим бойком).

Чим ретельніше та уважніше Ви виконаєте усі етапи робіт, тим довше будете жити без ремонту свого покриття.

Гарного Вам настрою і приємних покупок із нашим інтернет-магазином!